Bezpieczeństwo podczas eventów firmowych – o czym należy pamiętać?

Moda na firmowe imprezy trwa już od kilkunastu lat. Organizatorzy muszą pamiętać o wielu ważnych elementach, które sprawią, że spotkanie będzie udane. Oprócz cateringu, odpowiedniej lokalizacji czy ciekawych atrakcji, trzeba jeszcze zadbać o bezpieczeństwo uczestników. Jak to zrobić?
 

Wielkość imprezy firmowej

 
Zanim zaczniemy dopinać wszystkie szczegóły związane z imprezą integracyjną czy inną uroczystością firmową, zastanówmy się, jak duży event planujemy. Według zapisów prawnych wydarzenie, w  którym bierze udział powyżej 300 osób, może zostać uznane za imprezę masową. Jednak większość eventów firmowych to imprezy zamknięte, a wtedy nie obowiązują przepisy dotyczące imprez masowych. Nie oznacza to jednak, że nie mamy obowiązku zadbania o bezpieczeństwo uczestników.
 

Przygotowanie terenu na event

 
Plenerowe pikniki integracyjne czy impreza firmowa w restauracji wymagają odpowiedniego przygotowania terenu. W przypadku restauracji za bezpieczeństwo często odpowiadają pracownicy danego miejsca. Warto jednak samodzielnie sprawdzić, jak wygląda kwestia dostępu do prądu czy wody. Będzie to szczególnie ważne w przypadku imprez plenerowych, zwłaszcza gdy na spotkanie zaproszeni są pracownicy razem z dziećmi. Zwróćmy uwagę na to, czy kable, agregaty prądotwórcze oraz inne urządzenia elektryczne są odpowiednio ukryte, a dostęp do nich mają tylko uprawnione osoby. Warto także dokładnie przemyśleć kwestię zaplecza sanitarnego. Na każdą imprezę, zwłaszcza plenerową, trzeba przynieść dobrze wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy. 
 

Impreza firmowa a ubezpieczenie

 
Organizatorzy muszą pamiętać, że mają obowiązek wykupić specjalne ubezpieczenie OC. W przypadku firmowych imprez zamkniętych można również zdecydować się na ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Koszty nie są wygórowane, a przecież bezpieczeństwo podwładnych powinno być ważne dla pracodawców. Jeśli nie chcemy zajmować się formalnościami, można skorzystać z usług profesjonalnych firm eventowych. Jedną z nich jest firma Chilli Event, która już od wielu lat zapewnia kompleksową organizację imprez firmowych, także pod względem bezpieczeństwa. 
 

Bezpieczeństwo podczas różnych atrakcji

 
Praktycznie każda impreza, nie tylko integracyjna, zakłada zapewnienie różnych atrakcji. Mogą to być quady, biegi patrolowe, konkursy gotowania czy specjalne dmuchane zamki dla dzieci. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, musimy sprawdzić czy dany sprzęt jest w dobrym stanie. Organizując na przykład wyścig na quadach, mamy prawo wymagać od firmy wypożyczającej pojazdy wszelkich danych technicznych i certyfikatów bezpieczeństwa. To pozwoli uniknąć potencjalnych wypadków. To samo dotyczy pożywienia. Musimy mieć pewność, że jedzenie jest świeże. Tak unikniemy przykrych zatruć pokarmowych. Każdy punkt sanitarny oraz miejsce wydawania posiłków bądź przekąsek muszą być zgodne z wszystkimi przepisami związanymi z normami BHP. 
 
Jak widać zabezpieczenie imprezy firmowej to nie tylko kwestia zatrudnienia ochroniarzy. Czynników, na które trzeba zwrócić uwagę, jest znacznie więcej.